İdeal Sistem Ultra Detay Oyun Sistemi Tavsiyesi: 16.300 TL Frekans A4 (İtopya)

İdeal Sistem

Frekans

Frekans TV
Yönetici
Sistem Linki
https://bit.ly/465afbu
Sistem Puanı
4.00 yıldız
Video Linki
https://youtu.be/qJzUB7hhfbk
Selam Dostlar, bu gün sizlerle birlikte geniş özelleştirme gamı sunan itopya.com'un sunduğu hazır sistem Frekans A4 'ü değerlendiriyorum.

FREKANS-A4
Intel Core i3 13100F
ASUS GeForce RTX 4060 DUAL OC 8GB
16GB DDR4
500GB NVME M.2 SSD
Geforce RTX RayTracing

Her zamanki gibi masa dolu dolu, sistemin Asus temalı olduğunu görebiliyorum. İçerisinde 13. nesil 4 çekirdek 8 izlek işlemci var. Anakart kanadında h610 Asus prime ile karşılaşıyoruz. Giriş düzeyi için gayet başarılı bir anakarttır. pie 4.0 yuvası var, çok yönlü enerji verimliliği destekliyor, başarılı bir fan kontrolü ve yeterli düzeyde vrm kontrolü sağlıyor. Ek olarak akıllı fan bağlantı koruması var. Ekran kartı yuvamız ekstra güçlendirilmiş bir bağlantı anlayışına sahip. Ayrıca kartta 5x koruma var. Yani kısa devre vb. durumlar için güçlendirilmiş sağlam bir pcb ile de geldiğini ekleyeyim. Sadece vrm kanadı soğutucu olmaması ve usb 3.2 gen 2 desteklememesi en büyük handikabı diyebilirim. Bunun dışında iş görür. Metal soğutucu kalın blokla gelen bellek kitimiz cl16 ve g skill kalitesi ile pekişmiş. Bu kit genelde her şeyle uyum sağlayan sağlam bir model diyebilirim. SSD olarak WD'in sn570 modeli tercih edilmiş. TLC nand ile gelmesi ve 3500 okuma 2300 de yazma değerler vaat etmesi bir oyuncu için fazlasıyla yeterli.
P1460427.MP4.00_00_00_00.Still001.jpg

Ekran kartına geçtiğimizde ise 2 büyük fanla gelen Asus'un dual oc modeli ile karşılaşıyorum. DLSS 3 destekli kartın girintili çıkıntılı ve keskin hatları var. Halka tasarımılı özel fan anlayışını görebilirsiniz. Hem büyük kanatlarla geliyor hem de çift rulmanlı. Sessiz ve etkili bir soğutma çözümü olması adına tasarlandığını eklemeliyim. Ayrıca çift bios ile birlikte kaliteli bir pcb işleme sürecinden geçtiğini de eklemeliyim. bence en azından arka koruyucu blok metal olabilirdi. Kart tamamı ile plastik bir malzeme ile donatılmış. Bu arada maksimum temas sağlayan heatsink epey ağır ve sağlam duruyor. 2 fanlı modeller arasında iş görecek bir güç sağladığını zaten testlerde göreceksiniz. Geldik kasaya, rampage kasalar arasında genelde çok olumlu bir yorum almış fushion modeli hakkında elbette benim de düşüncelerim var. Mesh ön panel ile gelmesi ve ortalama bir kalınlıkta hafif mat temperli cam sunması zaten alışkın olduğumuz beklentiler. Lakin üst taraftaki değişik hava kanalı bana biraz sirküalsyonu zorlaştıran bir tasarım gibi geldi. Full metal ile örülmesi elbette yenilikçi bir tasarım dokusu katsa da bence full açık olabilirdi sonuçta tozluk da çıkıyor. 4 adet güçlü RGB fanlar var. Ne yazık ki bu fanların ışık ve efektlerini kontrol edemedim. Gayet güçlüler ve renk kalitesi şaşırtıcı derecede iyi. Ek olarak kasada izolasyon için ek malzemelere rastlamaedım, fazlaca kablo yolu olsa da gizlememek içni ayrı bir metal panel olması hoşuma gitti. Eleştirebileceğim kısım güç kaynağı kabloları her ne kadar kalın olsa ve güven verse de içinde bulunan 650w 80 plus bronz rampage güç kaynağı beni çok kendine çekemedi. Neden derseniz rampage psu'ları çok hassas buluyorum, kabloyu tam oturtmanız ve narin yaklaşmanız gerek. Aksi takdirde tetiklenmeyebilir. Kasa genel olarak kablolama ve filtreleme kısmında başarılı ona sözüm yok, lakin önde sadece 1 tane hızlı usb port var, diğeri ise iptal edilmiş. Genel itibariyle ben olsam özelleştirme ile mutlaka ventovg20a kullanırdım. Kısaca şöyle alıcı gözü ile baktığımda teoride herhangib ir sıkıntı yok elbette pratikte önemli olan sizin bu bilgi ve deneyimlerden neler çıkartacağınız olacaktır.

sistem kopya.jpg

Öncelikle sistemi yaklaşık 2 gündür aralıksız test ediyorum ve bu notkada takılma donma ya da yeniden başlatma gibi bir problem yaşamadım. Bellek performansından bahsetmem gerekirse 37 küsür alacağına ihtimal vermiyordum ama bayağı yüksek çıktı. SSD ise 3300 e 2200 civarı bir performansı rahatlıkla sergileyebilecek potansiyelde. USB dosya transfer etmek istediğinizde de saniyede 400 mb'lık bir hız sunuyor. Arkadaşlar yük altı sıcaklıklardan bahsedecek olursam ekran kartına açıkçası mest oldum çoğu 4060 gibi 59 derece maksimum sıcaklıkta kaldı. Isınmıyor desem yeridir, işlemci ise elbette 80 'e kadar çıktı. Intel stok soğutucu biraz sesli çalıştığı için sistem yükte ses şiddeti 60'lara kadar çıkabiliyıor. lakin boşta yeterince sessiz diyebilirim. Bir de kasa fanlarının da sabit hızda çalıştığını ve anakart üzerinden kontrol edilmediğini de eklemeliyim. Kısaca kasanın hava sirkülasyonu sınıfına göre gayet iyi olsa da izolasyon performansı bir tık zayıf diyebilirim.

i3 13100F elbette ryzen 5 5500 den tek çekirdekte çok daha iyi bir işlemci. Çoklu işlemde gerisinde kalsa da oyun canavarı giriş segment bir bilgisayar toplayacaksam şu anda alınabilecek en mantıklı işlemci bu olsa gerek. Keşke 6 çekirdek olsaydı dediğim bu işlemci ile, hem oyun oynar hem de ufak çaplı yayın ve video işleri ile uğraşabilirsiniz. 4k yüksek bitrateli bir video oynatırken 12100F'ten çok daha verimli bir performans sergiledi. Fakat genel olarak statik testlerde 12.nesil ile aralarında pek fark olmayışını zamanında size göstermiştim. Koy şöyle %10 fark biz de mutlu olalım.
Yine de yüksek frekanslara çıkabilmesi oyunlarda rakipleri karşısında elini güçlendiriyor.
EKran kartına gelecek olursam 4.Nesil Tensor Çekirdekleri: DLSS 3 ile çok daha yüksek performans kazancı sağlıyor. Sanırım en büyük avantajımız bu şekilde. Ayrıca DLSS'in fsr karşısındaki konumunu da biliyoruz. Elbette 16Gb olmasını ben de isterdim ama directstorage muhabbetini türkiye'de anlatan ilk kişi olarak bu gibi durumlara da çok takılmamanızı tavsiye ederim. Gidin videoda kullanım oranlarını nasıl etkilediğini görün dostlar. Kart genel olarak cs2 gibi oyunlarda 1440P rahatlıkla aktığı gibi cyberpunk'ta da sınırları zorlayabilecek güçte. Tam böyle çoğu kişinin evindeki 2k'Lık monitörle de iş görebilecek bir grafik gücü olduğunu da eklemeden geçmeyeyim. Ek olarak sistemin dünya geneli performansını da ekrana yansıtmak isterim. Bununla birlitke cpuz skorunu da vereyim. Kısaca parça uyumu ve performansı yerinde dieybilirim.

kaan

2 GHz Mod
2 GHz
Sistem çok efsane, kasa bu haliyle değil de bir VENTO VG20A bir de i5-12400F yükseltmesi ile alınırsa tadından yenmez. Fiyat süper zaten, sistem de gayet kaliteli, bir de FrekansTV imzalı daha ne olsun :D

Son konular