Teknoloji Haberleri Kafayı Yedirten Teknolojiler! Oyunlarda 4 Kat Performans: DLSS 3.5 İyi mi?

Biliyorsunuz ki özellikle RTX 40 ailesi ile birlikte chat with RTX local bir chat robotuna sahip olabileceğimizi görmüştük ve daha çok bu seride ufaktan Nvidia'Nın üzerinde çalıştığı hatları anlamıştık. Hatta şöyle söyleyeyim yeni nesil laptoplara baktığınızda Nvidia stüdyo logosunu bile görebilirsiniz kütüphanesini genişletmeye çalıştığını anlıyoruz. Aslında Nvidia Ace ile birlikte artık oyunlarda dijital insanlar göreceğiz. Bu insanlar oyundaki ilerleyişinize göre size uyum sağlayıp tepki verebilecek. Dil desteği konusunda bir takım çalışmalar her ne kadar gerekiyor olsa da mesela türkçe konuştuğunda ingilizce cevap veriyor. Yine de karakter seni çok rahat anlıyor. Diğer yandan şunu net bir şekilde anlıyorum ki karakterlerin dışında bir de yüzü olmayan sadece pencerede bizim her türlü sorumuza ve çoğu isteğimize yanıt verebilecek bir kütüphane var. Oyun ayarları ile alakalı soru sorduğunda cevap veriyor bulamazsa araştırıp öyle yanıtlıyor ya da çeşitli yönergelerle sizi yönlendiriyor.
1718398270195.png
Ark oyununda, cyberpunk vb. oyunlarda denemeler var. Düşünsene oyun oynarken yapay zekaya nasıl kazı yaparım, karakterimi en hızlı nasıl geliştiririm diye yazılı ya da sesli soru soruyorsun ve anında sana oyunda bir yol haritası çiziyor. Seninle konuşabiliyor. İşte Nvidia'nın G-Assist teknolojisi ile Chat with RTX'ten daha interaktif bir kütüphaneye erişiyoruz.
1718398178809.png

Sunum yapan arkadaşın dediğine göre ileride Intel ya da AMD de uygunluk sağlanırsa işlemciye de program müdahale edebilir. Oyundaki objeleri anlıyor, çantanızdaki itemları sayısına kadar görüp nasıl bir silah yapabileceğinizi size anlatıyor. Mesala şu anda neye bakıyorum diye sorduğunda dinazorun türünü hemen söyledi. Ayrıca gecikmeyi azaltıyor. Oyun kayıtlarını analiz ediyor sana tablo bile çıkartıyor. Performans metriklerini izleyebiliyorsun. Bir bakıma donanım analiz takibi için de efsane bir özellik olmuş.Bu arada anlattığım özelliklerin bazılarına erken erişim sağlanabiliyor demo olduğu için Nvidia sürücü kurulumunda da ileride gelebilirmiş şu an için net bir şey öğrenemedim.

1718398365236.png

Nvidia Remix'in açık kaynak olmasına çok sevindim kısaca bahsedecek olursam kısaca modçulara klasik oyunları yeniden tasarlamaları, modelleri güncellemeleri ve daha modern bir görüntü gamını ışın izleme ile katmalarına imkan sağlayan mükemmel bir araç. Işın izleme efektinin minecraft'a neler kattığını kanalda göstermiştim şimdi ise daha da gelişmiş ve sadece tek tıkla portal gibi bir oyunda adam gözümün önünde küplere steampunk bir doku giydirdi. harbiden çok şaşırdım dostlar.Bu arada ChatRTX de ilerledi, daha gelişmiş AI model yapısıyla birlikte daha hızlı arama ve kütüphanede kapsamlı analiz sunuyor. Mesela yeni işe başladın ve sözleşmeyi yükledin sesli bir şekilde ne zaman öğle yemeği başlıyor diye sorduğunda sana araaştırıp yanıt veriyor. Şimdilik ingilizce gibi çok bilindik dilleri desteklese de fransızca, ispanyolca ve türkçe soru sorduğumuzda da kısmen anladı diyebilirim. İşin güzel yanı anahtar kelimelerle tatil yaptığın fotoğrafları ya da senin çıktığın fotoğrafları bulup anında hepsini gösteriyor. aralarında kedi fotoğrafını ayırmak istediğinde gösteriyor. Fakat fotoğrafları kronolojik olarak kategorize edebiliyor mu diye sorduğumda storcube gibi kategorize edemediğini öğrendim.

1718398462180.png

Ek olarak Nvidia'nın gerçek zazmanlı Dlss ile 3d muhabbeti ve süper çözünürlük kısmına değindiler ama benim daha çok RTX hızlandırma detayı hoşuma gitti. 2 kat video işleme hızı için aynı anda sahne kodlama ve üretken yapay zeka detayı ilgi çekici duruyor. bence RTX etiketinin ve hatta DLSS'in sadece oyun ile anılmamaya başlanabileceği bir evredeyiz.Geldik videonun en merak edilen konusuna acaba DLSS 3.5 bizlere neler sunacak? Nvidianın iddiası şu şekilde doğal görüntü karşısında kalite ve estetiği bozmadan 4 kat daha iyi bir performans yakalayabileceksiniz. Canlı olarak açtıkları Alan Wake 2 de maksimum 3.5 kat fark görsem de DLSS 3'e göre pratikte yarım kat fark olabilir gibi anladım ama şu an konuşmak için çok erken.

Daha detaylı bir şekilde konuyu öğrenebilmek için videomuza göz atabilirsiniz. İyi forumlar.

#computex #nvidia #rtx #ai #yapayzeka #rtxremix #gpu #game #oyun #ekrankartı

Son konular