Bilgisayar ve Çevre Birimleri 4 Yıllık ADATA SU650 128GB Sata SSD deneyimim

Bilgisayar ve Çevre Birimleri
Kimler Tercih Etmeli
2.el uygun fiyata yüksek depolama arıyan ve günü kurtarmak isteyen son kullanıcılara hitap ediyor.

Muhammed Hamza Bayık

2 GHz Mod
2 GHz
4 Yıllık ADATA SU650 128GB Sata SSD deneyimim

Öncelikle Selamün Aleyküm dostlar, umarım iyisinizdir. Bu konuyu Bilgisayarına uygun fiyatlı, yüksek kapasiteli, 2.el diye SU650-SU630 model ssd'leri alacak olanlar için açıyorum hem de forumda yeni bir şeyler olsun. Bahsettiğim gibi bu ssd'yi yaklaşık 4 yıldır günde ortalama 5-6 saat civarında kullandım, hala da kullanıyorum.Bu ssd yi ilk bilgisayarımla beraber almıştım. Ssd'nin genel özelliklerinden bahsedeyim.

Disk sata3 6GB/s 520MB/s okuma - 450MB/s yazma değerleri vaat ediyor.
Adata tarafından belirlenen garanti süresi 2 Yıl ve 70TBW'a kadar da disk yazma boyutu belirtiliyor.
SSD'de dram bulunmuyor.
İdeal çalışma sıcaklıkları ise 0-70C olarak belirlenmiş.
Ek olarak bu ssd'nin birden fazla marka ve modelde kontrolcüsü bulunuyor. Bunlar 120GB'lık modelde: SM2258XT + Micron B0KB / SM2258XT + Micron B16A / SM2258XT + Samsung V4 kontolcüleridir.

Bendeki sonuçları da ekliyorum.
su650 cdm.PNG

SSD'nin tasarımı ile başlayalım. SSD'nin ön tarafında ortadan bolünmüş üstte siyah altta yeşil fon üzerine Adata yazısı ürünün model bilgileri ve Adata'nın ikonik sembölü olan kuş resmi eklenmiş ve bir etiket halinde oldukça sağlam yapıştırılmış. 4 yıllık kullanım sürecimde herhangi bir renklerde solma yaşamadım. Arka tarafta ise veyaz fon üzerine ssd'nin depolama boyutu, seri numarası ve benzeri bilgiler bulunuyor. Kasa içerisinde görünümüne gelicek olursak eğer ki kasanızdaki ssd yuvanız kapalı bir alanda ise önemli değil lakin benim gibi açıkta görünen bir yere takıyorsanız oldukça önemli bir konu. Şahsi düşüncem kasanın içerisinde çok ta güzel durmuyor, en azından göze fazla hitap etmiyor. Tasarım olarak çok daha güzel ürünler bulunuyor. Fiziksel olarak kalite hissiyatına gelecek olursak; ürün oldukça hafif ön kısmı plastik malzemeden imal edilmiş, arka tarafı ise metal. Kalite hissiyatı vermeyen bir ürün olduğunu söyleyebilirim, Twinmos ssd dahi montajlamış ve test etmiş olarak kasasının malzeme kalitesi oldukça düşük. Bu kasa yapısının sıcaklığı fazlaca etkisi olduğunu söyleyebilirim. Fizksel olarak bir ssd'ye yapılacak yorumların kısıtlı olduğunu düşünüyorum.
WhatsApp Görsel 2023-11-24 saat 18.38.10_ecf39c16.jpgWhatsApp Görsel 2023-11-24 saat 18.38.10_87b0cd16.jpg
Donanımsal olarak yukarıda da bahsettiğim gibi birden fazla kontrolcü modeli ile satılıyor. Bundan dolayı her adata su630-650 bu şekildedir diyemiyeceğim. Elimde bulunan model 120GB'lık depolama alanına sahiptir. Gerçek koşullarda ise 111Gb depolama alanına sahip (Her ssd'de farklılık gösterecektir), buradaki kayıp göz ardı edilebilecek bir değerdir. Ürün ilk alındığında gayet stabil bir şekilde çalışıyordu ve vaad edilen hızları sorunsuzca verebiliyordu lakin yine de sıcaklıkları yüksekti(ortalama 50C), ilk bilgisayarım olması hasebiyle oldukça fazla ve hor kullandığımı belirtmeliyim. Yaklaşık 2 yıl boyunca kendi bilgisayarımda sorunsuzca kullandım. Lakin bu 2 yılın ardından yaklaşık 1-1.5 sene kadar bir ofis bilgisayarında tamamen kapalı kasada kullanıldı. İşte tam burada ssd o bilgisayarda kullanılmaya başlandıktan sonra yavaş yavaş ısınmaya ve ısındıkça yavaşlamaya başladı. Bu 1-1.5 sene zarfında yaklaşık 12 saat kadar kullanıldı. Gittikçe artan ısıdan ssd performansı düşürdü. Programların açılışında gözle görülür, hissedilir farklar ortaya çıktı. Bu sebeplerden dolayı ssd değimine gidilmek mecburiyetinde kalındı. Yaklaşık 6 aydır tekrar kendi bilgisayarıma taktım ve kullanıyorum. Bu ısı artışlarından dolayı sık sık ssd'yi takip ediyorum. Yaklaşık 23TBW kadar veri yazıldı. Bütün ömrü boyunca tam sayı veremiyorum lakin 25-30 defa elektrik kesintisine maruz kaldı ve SSD şu an özellikle oyunlarda ve internet üzerinden yapılan indirmeler üzerinde çok kısa bir sürede 60C'nin üzerine çıkıyor ve okuma hızı duruma göre 50-100mb/s yama hızı ise yarı yarıya düşüyor. Bu sıcaklık kasa içi sıcaklıklara da etki ediyor (4C-5C kadar). Bu kullanım sürecindeki deneyimlerimden yola çıkarak bu ssd'nin kısaca günü kurtarmak için kullanılabilecek bir ssd olduğunu düşünüyorum. Maksimum 1.5-2 yıl kadar kullanılıp yüksek sıcaklık gibi problemlerle karşılaşmadan elden çıkarmak gerekiyor.

SSD yüksek sıcaklıktayken hız testi sonuçları bu şekilde:
su 650 yük.PNG

Bu konuyu hazırlarken yararlandığım kaynakçalar:

-https://www.techpowerup.com/ssd-specs/adata-ultimate-su650-120-gb.d1004
-https://www.adata.com/us/specification/503?tab=description

Bu ilk inceleme konum, lütfen değerli yorumlarınız esirgemeyin.

İnceleme Puanı
3.00 yıldız
Eksiler
-2 yıllık garanti süresi sonrası otaya çıkan problemler.
-Yüksek çalışma sıcaklığı.
-Düşük malzeme kalitesi.
-Göze hitap etmeyen tasarım.
Artılar
-Uygun fiyat.
-İdeal okuma-yazma hızları.
Ürün Linki
https://www.hepsiburada.com/adata-su650-120gb-520mb-450mb-s-3d-nand-sata3-2-5-ssd-pm-HB00000GKY07

Ekli dosyalar

• su650 cdm.PNG
    su650 cdm.PNG
    264.8 KB · Görüntüleme: 1

Son konular