Bu Laptop ISINMIYOR! Oyun Canavarı MSI Katana 17 B13VGK Nasıl?

Frekans

Frekans TV
Yönetici
Selam Dostlar, Intel 13.nesil 13900H işlemci ile gelen Nvidia RTX 4070 ekran kartlı Laptop MSI Katana 17 B13VGK modelini değerlendiriyorum.

Ürün: https://msi.gm/S27115B5

İşlemci: Intel® Core™ i9-13900H (24M Cache, up to 5.40 GHz)
İşletim Sistemi: Windows® 11 Home Advanced Single Language
Ekran: 17.3″ FHD (1920*1080), 144Hz
Chipset: Integrated SoC
Ekran Kartı: RTX4070, GDDR6 8GB
Ekran Kartı Watt Değeri: 80W+25W (Dynamic Boost ile)
Hafıza: DDR V 32GB (16GB*2, 5200MHz)
Hafıza yuvası: 2 Slot
Maksimum Hafıza: Max 64GB
Depolama Kapasitesi: 1TB NVMe SSD
Depolama Seçenekleri: 2x M.2 SSD slot (NVMe PCIe Gen4)
Ön Kamera: HD type (30fps@720p)
Klavye: 4-Zone RGB Gaming Keyboard
Pil: 3-Cells, 53.5 Whr
Güç Adaptörü: 200W
Boyutlar: 398 x 273 x 25.2 mm
Ağırlık: 2.6 kg
Dostlar ürün dikkat çekici ve geri dönüştürülebilir kutu ile gelmekte. O açıdan saygı duydum. Kutuyu açarken en önemli özelliklerden bahsetmek isterim; 13.nesil tepe işlemci ile gelirken aynı şekilde 105w'lık 4070 kullanmışlar. 16x2 ddr5 5200 bellek olması hoşuma gitti. 2Hem ramleri hem de 1 TB ssd'yi 2'şer yuva olduğu için yükseltebilirsiniz. Zaten gen 4 destekliyor. 17.3 inç ekranla gelen cihazın kutu içeriğinde çok kalın olmayan bir adaptör var. Klasik bağlantı ucu ile gelmiş. cihazın çok hafif olduğunu söyleyemem ama dolu dolu bir alan kullanımı var. tasarımda boş ve manasız gözüken bir hatta rastlamadım. ilk temas elde buz gibi bir his bırakan ve kolay leke ve iz tutmayan mat kapak tasarımını beğenmemle başladı. harbiden çok klas tasarlamışlar ve üst sınıf olduğu belli. Hareket kabili yeti yüksek olan laptop 180 derece açılabiliyor. Bu arada keskin ve hafif kavisli hatlar derinlik katarken yer yer devre tasarımını andıran gri nokta işlemelere mest oldum desem yeridir. Sağda bütün giriş portlarını görebilmekteyim. Hdmi ve ethernet olması iyi. Solda ise güç portu ve yine 2 çıkış mevcut. DOnanımına göre çok kalın bir cihaz diyemem arka kanattaki hava kanallarını pek kapatmamışlar. Yine yanlarda da pek belli olmayan kanallar var. AÇıkçası ustaca düşünülmüş diyebilirim.

Ürün güçlendirilmiş bir soğutma çözümü ile geliyor yani cooler boost 5 ile, 2adet çok yapraklı güçlü fan yapısı var ayrıca 6 adet ısı borusu ile geliyor. yani hem ekran kartı hem de işlemci ayrı ayrı soğuyor. Zaten alt kanattaki petek tasarımda da dikkatli bakınca belli olmakta. Hava kanalı yapısı yeterli duruyor.

P1460695.MP4.00_00_07_06.Still001.jpg

Klavye baskıları epey okunaklı ve keskin, tuş kalitesini ve aralığını beğendim. 4 bölgeli RGB aydınlatmada ışık şiddeti ve tonu bayağı iyiydi diyebilirim. Ayrıca fonksiyonla fan vb. ayarlara kolayca erişebiliyorsunuz ve ışığı da kontrol edebiliyorsunuz. Genel olarak parmaklarda çekici bir his bıraktığı gerçeğini es geçemem bu seride msi beni biraz şaşırttı geleneksel ince uçlu adaptör bağlantısı dışında eleştirecek pek kısımda bulamadım. Çünkü cihazın sağlam yapısına bir raider portu yakışırdı.
Bence bu cihazda fiyatına göre gen 3 ssd performansında bir ssd kullanmak yerine en azından 7000 mb/s transfer hızlar sunan msi'ın güzel ssd'lerinden atabilirlerdi. Yine de performansı gayet yeterli ve fiyatı çok şişirmek istemediklerini anlıyorum. Ek olarak 720p kamera yerine 1080p olmamasına şaşırdım diyebilirim. Bellek testinde ise 43 civarı beklerken açıkçası 37 almamıza şaşırdım. Tabi ddr5 bellekler yüksek gecikme ile geliyor. Lakin programlarda ve oyunlarda elbette 5200 mhz ın etkisini tatlı tatlı hissediyoruz. Gigabit ethernet ve wifi 6 kısmına değinmeme gerek yok. Lakin usb 3.2 gen 2 ile c tipi portundan saniyede 1gb'Lık dosya transfer hızına erişmek müthiş diyebilirim. GTA V gibi bir oyunu 15 saniyede taşıyabilirsin.

3d mark testine baktığımda 75 derece maksimum cpu sıcaklığını 70 ile gpu takip etmiş. Puan ise açıkça şunu söylüyor ki çok rahat 1080P ultra detaylarda akar gidersin 2k monitör bağlarsan da hakkından rahatlıkla gelirim demekte. Elbette dlss ile cihazı ultra performans modunda 4k da deneyebilirsiniz. Ek olarak maksimum sıcaklıklar da ekranda. Görünen o ki 95-100 derecelere çıkan laptoplar karşısında MSI ortaya müthiş bir iş çıkartmış. Masaüstü kanadı 12900K ile rahatlıkla kapışabilecek güçte olduğunu cpu z testinde açıkça görebiliyorum. Performans testte ise dünya geneli %87 almışız. diğer testlerle birlikte Ek olarak 4k video performansını da ekrana yansıtmak isterim. Sistem harbiden hiç zorlanmıyor. Kaldı ki render, kod yazma, oyun motoru çalıştırma ve adobe çalışmalarınızı rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ek özellikleri bir daha hatırlayalım, Harici Grafik Modu” ve “MSHybrid Grafik Modu” (NVIDIA Optimus) arasında tercih yapabilirsiniz. Değiştirilebilir grafik teknolojisi ile tek tıkla güçlü oyun performansı ve yüksek verimlilik sağlayabilirsiniz. Ayrıca Nvidia Reflex ile düşük gecikme ve tepki ile sistem performansını da ölçebilirsiniz. Ek olarak resizable bar ileG PU çerçeve belleğinin tamamına tek seferde erişerek pcie express arayüzden daha iyi verim alabilir ve oyunlarda grafik gücünün hakkından faydalanabilirsiniz. Tabi destekli oyunlarda daha yüksek kareler sağlayan DLSS'i ve ek olarak tensör çekirdeklerini de unutmayalım. Bu arada 1.7mm Tuş hareket mesafesi olan klavyede wasd tuşlarının ayrı bir derinlik barındırması her ne kadar bölgesel aydınlatma olsa da ekstradan beğenimi kazandı. kaldı ki sol el bölgesi antigölgelemeye sahip, tamam her tuş olmasa da en çok kullanılan tuşlara eklemişler ve 7 hamleye kadar çıkabildim. Tam manasıyla saniyede 8.5 hamleye kadar çıkabilen seri ve düşük tetik mesafeli bir oyuncu klavyesi olmuş. Ekstra klavye almanıza da gerek kalmamış. Aynı şekilde touch pad'in yüksek hassasiyet seviyesi olduğunu da eklemeliyim.

Hoparlör konusunda 2x2w pek güçlü diyemem ama zayıf da değil, monitörlerdeki sürücülerle benzer kıvamda. Ses kalitesi olarak en azından teneke gibi eko veren laptoplar gibi olmaması sevindirici. Daha tok ve vurgulu bir tonu var.

Sanırım cihazın en zayıf kısmı panel olsa gerek, sarı kırmızı ve mavi gibi ana renklerin tonu doğala yakın değildi. Ayrıca ara renklerdeki geçişi her ne kadar kestirebilsem de gerçek beyaz ve gri tonu konusunda zayıf olduğunu eklemeliyim. Ek olarak nokta aralığı da çok düşüktü diyemem. Parlaklık konusunda ortalama düzeyde. Oyun konusunda ve film izlerken iş görür lakin resim ve grafik kısmında %100 srgb olabilirdi ve biraz daha iyi bir açı performansı olabilirdi.. Tek iyi yanı tepkileri ve büyük olması diyebilirim.

Batarya konusunda ise 3 hücreli 53.5 pil yerine 99 koysalardı efsane olurdu, böyle yük altında 2.5 saat boşta ise 5 saate kadar dayanabilmekte.

Şunu da eklemeliyim cihaz yükte 65 db civarında ve elbette sesli çalışıyor, sonuçta içindeki donanım belli, boşta ise hafif hissedebilirsiniz.
SOn olarak yüzey sıcaklık ölçümünü de yapmadan geçmeyeyim.

Ekli dosyalar

• ksj.jpg
    ksj.jpg
    323.5 KB · Görüntüleme: 1

Son konular